سیستم اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت از منزل متکی بر پایش دائمی فضای تحت نظارت است. محیط یک خانه، مغازه، فروشگاه، سالن ‌ها و… می‌ توانند تحت نظارت دائمی این سیستم قرار بگیرند. البته وقتی که اجازه نظارت امنیتی آنها از جانب ما داده شده باشد. به این ترتیب تا زمانی که در منزل هستیم، عملکرد هوشمند سیستم اعلام سرقت از منزل غیر فعال است. در زمان خروج از خانه آن هم به اختیار خودمان می توانیم انواع سناریوهای آلارم اعلام ورود را برای سیستم تعریف کنیم.

این سناریو می ‌تواند شامل بخش های تعریف ‌شده مختلفی باشد. مثلا می توانیم تعریف کنیم که تا چند دقیقه بعد از خروج ما از خانه سیستم فعال شده و هر گونه حضور افراد در محل را به عنوان سرقت از منزل در نظر بگیرد. در این بین می ‌توانیم تعریف کنیم که این سیستم اعلام سرقت از منزل نسبت به تشخیص حضور افراد در خانه چه عکس العمل هایی داشته باشد. از یک آژیر ساده تا فلاش کردن چراغ های خانه و حتی تماس تلفنی از توانمندی‌ های سیستم اعلام سرقت از منزل می باشد.

در زمان هایی که فضای خانه توسط سیستم اعلام سرقت از منزل حالت امنیتی پیدا کرده است، تمام فضای خانه در زون بندی هایی تعریف شده در یک پایش دائمی قرار دارند. دوربین های مخصوصی که توانمندی دید در شب دارند، این پایش دائمی را انجام می‌ دهند. طبیعتاً وقتی اهالی منزل، خانه را ترک کرده باشند، نباید شاهد حضور حرکتی در خانه باشیم. به این ترتیب تا وقتی که سیستم اعلام سرقت شاهد هیچ گونه حرکتی در محیط خانه نباشد، فضای خانه در شرایطی امن به سر می ‌برد. اما در صورت مشاهده حرکت جسمی که احتمالاً از حضور فردی در خانه خبر می ‌دهد، تشخیص سرقت داده، با سناریوهایی که ما تعریف کرده ایم، عکس العمل مناسبی را انجام خواهد داد. البته در ایده عملیاتی برای سیستم اعلام سرقت از منازل الگوریتم های مدرنی تعریف شده است تا سطح تشخیص مناسبی در حساسیت سیستم حضور داشته باشد. به هر حال هر جسم متحرکی مانند افتادن اشیاء را نمی ‌توان به عنوان سارق در نظر گرفت.

ویژگی سیستم اعلام سرقت در خانه هوشمند که باید بدانید!

راهکارهای فناوری نوین هوشمند سازی ساختمان‌ های مسکونی، اداری و تجاری در جهت حفظ امنیت ساکنان و دارایی آن‌ها، با تولید و عرضه محصولاتی کاربردی در این زمینه، آسایش کاربران را تأمین می‌کند. استفاده از انواع تجهیزات امنیتی و به‌ کارگیری سیستم‌ های اعلام سرقت، مزایای زیادی را در راستای حفظ آرامش خاطر افراد به ارمغان می‌آورد. ۱۰ مورد از مهم‌ ترین ویژگی‌ های سیستم اعلام سرقت هوشمند هلدینگ آلفا، عبارتند از:

 1. تنظیمات مربوط به اجزای سیستم اعلام سرقت را می‌ توان توسط مانیتور لمسی، دستگاه کارتخوان و گوشی هوشمند، مدیریت کرد

 2. قابلیت کنترل از راه دور سیستم

 3. سهولت استفاده از این سیستم به دلیل رابط کاربری (Interface) فارسی

 4. قابلیت بررسی وضعیت سیستم اعلام سرقت منزل از راه دور، به جهت کسب اطلاع از علت فعال شدن آن

 5. تجهیز سیستم به سنسورهایی با قابلیت تشخیص شکسته شدن شیشه

 6. عدم نیاز به استفاده از ریموت کنترل و دیگر تجهیزات جانبی جهت فعال یا غیر فعال کردن سیستم امنیتی

 7. قابلیت غیر فعال‌ سازی دزدگیر هوشمند به واسطه تعیین رمز عبور یا استفاده از کارت ورود

 8. امکان انتخاب عکس‌ العمل‌ های دزدگیر از روی مانیتور لمسی هوشمند

 9. بهره‌ گیری از سنسورهای تشخیص حرکت با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز (Passive Infrared Sensors)

 10. فعالیت سیستم اعلام سرقت و دزدگیر اماکن به واسطه باتری داخلی دستگاه، در صورت قطع برق شهری

انواع تجهیزات سیستم اعلام سرقت هوشمند

علاقه‌مندان، با هوشمند سازی منزل یا محل کار خود، می‌توانند انواع تجهیزات به‌ کار رفته در ساختمان را کنترل کرده و با مدیریت تنظیمات و نظارت بر هر کدام، از امنیت خود و عزیزانشان اطمینان حاصل کنند. برخی از اجزای سیستم اعلام سرقت در خانه هوشمند، عبارتند از:

سیستم مرکزی:

مانیتور های لمسی منازل، سیستم مرکزی خانه هوشمند به شمار می‌روند که سایر تجهیزات سیستم‌ های امنیتی را کنترل می‌کنند. سیگنال‌ های دریافت‌ شده از انواع سنسورهای اعلام سرقت، دستگاه مرکزی ارسال می‌شوند. مانیتور لمسی نیز پس از دریافت این سیگنال‌ ها، فرمان‌ های مختلفی به اجزای سیستم هوشمند اعلام سرقت ارسال کرده و دزدگیر را فعال می‌ کند. همچنین مدیریت و تنظیمات سناریو های مورد نظر کاربران هنگام خروج از واحد نیز به واسطه این مانیتورها انجام می‌شود.

سنسور حرکتی:

سنسورهای حرکتی با قابلیت تشخیص تغییرات محیط (حرکتی- حرارتی)، یکی از مهم‌ ترین تجهیزات سیستم اعلام سرقت هوشمند هستند که در صورت تشخیص حرکاتی مشکوک یا غیر معمول، سبب باز و بسته شدن قفل‌ های هوشمند و به تبع آن، انجام سایر دستورالعمل‌ های امنیتی خواهند شد.

ژیر خطر (Alarm):

وجود آژیرهای صوتی در سیستم اعلام سرقت، به کاربران کمک می‌کند تا متوجه حضور خطر شده و جهت رفع آن اقدام کنند. در مدار این اعلام‌کننده صوتی که در ولتاژهای ۹، ۱۲ و ۲۴ موجود است، از المان‌ های الکترونیکی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که به علاوه تقسیم‌ بندی این تجهیزات به دو نوع الکترومکانیکی و الکترونیکی، آژیرهای اعلام خطر می‌ توانند برای نصب در فضای آزاد یا محیط داخل ساختمان طراحی شوند.آژیرهای به کار گرفته شده در سیستم‌ های هوشمند اعلام سرقت، توسط دو سیم با قطب‌ های مثبت و منفی به سرور متصل می‌شوند. اسپیکرهای این سیستم نیز به طور معمول ۸ اهم یا ۱۰ الی ۲۰ وات بوده و در ارتفاع ۳.۵ متری نصب می‌گردند.

دستگاه تماس گیرنده:

همزمان با فعال شدن آژیر، دستگاه تلفن‌ کننده نیز وارد مدار شده و به واسطه تماس با شماره‌ های ثبت‌ شده در سرور، کاربران ساختمان را از خطر سرقت آگاه می‌کند. این دستگاه در کنار سرور نصب شده و برنامه‌ ریزی آن نیز با ضبط یک پیغام صوتی و تعیین شماره‌ های تماس افراد، صورت می‌گیرد. منبع تغذیه سرور دستگاه، برق شهری (۲۲۰ ولت) است؛ همچنین جاسازی یک باتری اضطراری نیز باعث می‌شود تا سیستم اعلام سرقت در زمان قطعی برق نیز فعال بماند.

مگنت دزدگیر:

مگنت دزدگیر نیز یکی دیگر از اجزای سیستم اعلام سرقت است که روی درب و پنجره‌ های ساختمان نصب می‌شود. ساختار آن شبیه آهنربا بوده و از ۲ قطب مثبت و منفی برخوردار است، دور شدن این قطب‌ ها از یکدیگر همزمان با باز شدن در و پنجره‌ ها، دزدگیر هوشمند را فعال می‌کند.

نحوه عملکرد سیستم اعلام سرقت خانه هوشمند آلفا

کاربران خانه هوشمند آلفا می‌توانند تنظیمات تجهیزات امنیتی منزل یا محیط کار خود را با استفاده از مانیتور لمسی تغییر داده و مدیریت کنند تا سنسورهای نصب‌ شده در ساختمان، دستور العمل‌ های مربوط به سیستم امنیتی و اعلام سرقت را اجرا کنند.

کاربران با انتخاب گزینه خروج از واحد، خانه را در حالت امنیت قرار داده و تجهیزات سیستم اعلام سرقت خود را نیز فعال خواهند کرد. همچنین می‌توان با تنظیم سناریو عدم حضور نیز شرایط ساختمان را به شرح زیر تغییر داد:

 • قفل شدن صفحه مانیتور

 • خاموش شدن چراغ‌ ها و سیستم روشنایی

 • فعال‌ سازی دزدگیر هوشمند

 • فعال‌ سازی منشی تلفنی و دستگاه تماس گیرنده

با توجه به تنظیمات مورد نظر افراد، عکس‌ العمل‌ های مختلفی برای خانه هوشمند در حالت امنیت طراحی شده‌ اند که از ورود و تجاوز سارقین به ساختمان، جلوگیری می‌ کنند. این سیستم در حالت پیش‌ فرض، با شناسایی و تشخیص موارد مشکوک، آژیر خطر را به صدا درآورده، چراغ‌ ها را فلاشر کرده و با شماره‌ های تعیین‌ شده در حافظه خود، تماس حاصل می‌ کند.