دوربین مداربسته هوشمند

دوربین مداربسته چیست ؟ راهنمای انتخاب و اهداف استفاده از آن

از متداولترین ابزارهایی که در بسیاری از مکانها دیده می شود دوربین مداربسته است. حال دوربین مداربسته چیست ؟ سیستمی کارا که به سرعت در بین گروه های مختلف محبوبیت پیدا کرده است. گرچه این محبوبیت در ابتدا به کندی بدست آمد. اما به تدریج با افزایش قابلیتها توانست علاوه بر کاربرد فقط نظارتی به طور محدود، کاربردهای تشخیصی و نظارتی با گستره بیشتر نیز داشته باشد.

عبارت دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مداربسته یا همانClosed Circuit Television که به اختصار CCTV است، در اصطلاح تلویزیون مدار بسته ترجمه شده است. به صورت کلی می توان به آن سیستم نظارت تصویری گفت. از این سیستم برای انتقال سیگنال تصویر به نقطه ای خاص استفاده می شود. همان طور که از نامش پیداست در مدار بسته و بر خلاف تلویزیون سیگنال آن به طور آزاد توزیع نمی شود. سیگنال در یک شبکه بسته ما بین دوربین، دستگاه ضبط و نمایشگر (مانیتور یا تلویزیون) منتشر می گرد

 

 

اهداف استفاده از دوربین مداربسته

از این سیستم اغلب برای نظارت در مناطقی که نیازمند امنیت است، استفاده می شد. حال این اهداف در جهت بهبود و بالا بردن راندمان کاری و کاهش هزینه ها و… تغییر یافته اند. به طور مثال دوربین در فروشگاه صرفاً جهت نظارت بر مشتریان و پیشگیری از سرقت و سوء رفتار نصب می شد. در حالیکه امروزه قابلیتهای این سیستم در فروشگاه ها می تواند تأثیر زیادی بر میزان فروش و سود حاصل از آن داشته باشد.

بسیاری از ادارات، خیابان ها و حتی خانه ها به چنین فناوری مجهز هستند. با توجه به اهداف مختلف از دوربین با قابلیتهای متنوع مورد استفاده افراد است. قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته این امکان را به مجموعه یا سازمان می دهد که از چهره کارکنان خود کتابخانه ای داشته باشد. با استفاده از آن، اجازه ورود و خروج با شناسایی هر فرد داده می شود.

دوربین مداربسته با قابلیت شمارش افراد مدیریت و نظارت را در مکان های شلوغ و پرتردد آسان و هدفمندتر می کند. با جمع آوری اطلاعات از این نوع دوربین ها تصمیمات بهتری در توزیع نیروی انسانی در مواقع نیاز اتخاذ می شود. سایر فناوری ها همچون قابلیت دید در شب، قابلیت تشخیص نفوذ، قابلیت تشخیص حرکت، WDR و صدها نوآوری دیگر کار نظارت و اهداف امنیتی را بسیار آسانتر از همیشه کرده است.

اجزا سیستم دوربین مداربسته چیست ؟

در حالت کلی و به زبان ساده دوربین بخشی از یک سیستم مداربسته است که از طریق کابل تصاویر را به جز دیگر انتقال می دهد. دریافت کننده تصاویر می تواند تصاویر را ضبط و نمایش دهد. براساس نوع سیستم انتخابی اجزا در انواع متفاوتی هستند.

  1. دوربین مداربسته: دریافت تصاویر از مکان مورد نظر و ارسال آن به سرور به عهده آن است.

  2. سرور: در مداربسته دستگاه سرور (DVR یا NVR) تصاویر ارسال شده از دوربین ها را دریافت و ثبت می کند. امکان مدیریت آنها را نیز فراهم می آورد.

  3. حافظه یا هارددیسک: ضبط تصاویر در سرور را میسر می سازد.

  4. کابل: اتصال دهنده دوربین به سرور.

  5. منبع تغذیه: برای تأمین برق دوربین ها نیاز به منبع تغذیه ایست که ولتاژ برق شهر را به ۱۲ ولت تغییر دهد.

  6. کابل برق: اتصال دهنده دوربین ها و منبع تغذیه.

  7. اتصالات: اتصال کابلها به تجهیزات مدار بسته از طریق سوکتهای مخصوص.

انواع تکنولوژی دوربین مداربستهانواع مختلفی از دوربین های مدار بسته وجود دارند که با تکنولوژی های متفاوتی تولید می شوند. هر کدام از این مدل ها مناسب برای کاربری ها و مکان های مختلفی هستند و خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی دوربین های مداربسته از نظر نوع تکنولوژی در سه دسته زیر قرار می گیرند.

اولین دوربین های مداربسته بر پایه سیستم آنالوگ ساخته شدند و قدیمی ترین نوع دوربین مداربسته هستند. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها بسیار قدیمی بوده و در حال حاضر تقریبا استفاده از آنها منسوخ شده است.

یک تحول بزرگ در سیستم های آنالوگ به روی کار آمدن فناوری نوین آنالوگ hd در سال های اخیر بود. این سیستم ها محدودیت های دوربین آنالوگ از جمله کیفیت تصویر پایین را برطرف کرده و توانستند جایگزین مناسبی برای آنها باشند. انواع مختلفی از دوربین مداربسته آنالوگ hd شامل آن با نام های AHD، HDTVI، HDCVI و HDSDI به بازار آمده اند.

همانطور که گفته شد دوربین های تحت شبکه یا دیجیتال در بستر شبکه کار می کنند این سیستم ها می توانند تصاویر و سایر اطالاعات را از طریق شبکه های کامپیوتری ارسال نمایند. استفاده از دوربین مداربسته دیجیتال یا به صورت کلی سیستم تحت شبکه در پروژه های بزرگ توجیه اقتصادی بیشتری دارد.