دستگیره دیجیتال هوشمند

دستگیره دیجیتال راه حل پیشرفته و مناسبی جهت کنار گذاشتن قفل‌های مکانیکی و قدیمی و دسته کلیدهای حجیم می‌باشد که می‌توان از راه دور ورود و خروج را کنترل و درب را باز و بسته نمود. در گذشته این کار بیشتر برای باز و بسته نمودن درب‌های اتومبیل استفاده می‌شد ولی امروزه این تکنولوژی جهت افزایش امنیت و راحتی کاربران برای اماکن تجاری و مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی قفل‌های درب دارای زبانه جهت قفل نمودن درب می‌باشند که برای قرارگرفتن در چارچوب درب و اتصال امن بین درب و چارچوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد

این زبانه‌ها با حرکت چرخشی کلید و یا دستگیره درب در داخل چارچوب درب حرکت کرده و باعث باز و بسته شدن درب می‌گردد. دستگیره دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. با این تفاوت که در این نوع قفل‌ها حرکت زبانه به صورت دیجیتالی و با شناسایی رمز، کارت و یا اثر انگشت صورت می‌گیرد. البته ابزارهایی مانند کلید مکانیکی نیز برای آن در نظر گرفته شده تا در مواقع اضطراری مانند اتمام برق دستگیره دیجیتال بتوان درب را باز نمود. تمامی این موارد در صورتی قابل اجرا می‌باشد که دستگیره دیجیتالی دارای یک مغزی الکترونیکی باشد.

مزایای دستگیره دیجیتالی نسبت به قفل مکانیکی

هر یک از روش‌های باز و بسته نمودن قفل‌ها دارای مزایا و معایب بسیاری می‌باشند که در این‌جا به آن اشاره می‌کنیم. در قفل‌های مکانیکی و سنتی برای باز و بسته نمودن درب از کلید مکانیکی استفاده می‌شد. این کار پس از وارد شدن کلید به سیلندر قفل و قرارگرفتن شیارهای کلید در در محل مورد نظر در داخل سیلندر (پین‌های موجود در سیلندر قفل) صورت می‌گیرد. این کار باعث بروز مشکلات بسیاری مانند هزینه‌های ناشی از معیوب شدن کلیدها، حمل پردردسر کلیدها و نگرانی ناشی از گم نمودن یا جا گذاشتن آن‌ها، امنیت بسیار پایین کلیدها به دلیل سهولت و در دسترس بودن تکنولوژی تولید مشابه آن و … می‌شود

در دستگیره دیجیتالی با به کارگیری رمز، کارت و یا اثر انگشت تمام مشکلات ذکر شده برای همیشه از بین می‌رود. این ویژگی‌های دسترسی به راحتی توسط کاربران قابل تغییر می‌باشد در حالی که جهت تولید و یا تغییر کلید مکانیکی نیاز به صرف هزینه‌های بالا و نیز شخص متخصص می‌باشد.

ویژگی‌های دستگیره دیجیتال

در اتومبیل‌ها می‌توان از یک مسافت مشخص و محدود درب را باز و بسته نمود. در دستگیره دیجیتال این کار با ویژگی‌های بهتر و بیشتری صورت می‌گیرد. بسیاری از مدل‌های دستگیره دیجیتالی مانند یال و گیت من را می‌توان توسط سیستم‌های بلوتوثی و اتصال اینترنتی از راه دور کنترل نمود. کاربران از هر جا و هر زمان که بخواهند می‌توانند درب را باز و بسته نمایند. این کار توسط نرم افزارهای هوشمند قابل اتصال به “دستگیره دیجیتال” در گوشی هوشمند انجام می‌گیرد. این نرم افزار ویژگی‌های بسیاری مانند اطمینان از قفل بودن دستگیره دیجیتالی، باز نمودن درب در مواقع اضطراری مانند آتش‌سوزی در صورت حضور نداشتن در محل مورد نظر و … را برای دستگیره دیجیتالی فراهم می‌آورد.

اتصال بی سیم به دستگیره دیجیتالی

یکی از ویژگی‌های اصلی دستگیره دیجیتال ، اتصال بی سیم به آن‌ها است. این نوع قفل‌ها معمولا با هر دو نوع فناوری بلوتوث و WiFi سازگار می‌باشند. سیستم‌هایی مانند تلفن همراه، خانه هوشمند، ساعت هوشمند و … که می‌توانند کنترل درب ورودی را برای ما راحت‌تر نمایند. اتصال از طریق WiFi برای کنترل از راه دور دستگیره هوشمند بسیار موثر می‌باشد. این امر باعث می‌شود تا صاحبان کار از راه دور و بدون نیاز به مراجعه به محل کار، از ورود و خروج پرسنل آگاه شوند.

استفاده از ریموت برای کنترل دستگیره دیجیتال

استفاده از ریموت کنترل این امکان را برای منشی بیرون از اتاق فراهم می‌آورد تا از راه دور مجوز دسترسی را برای مراجعه کنندگان صادر نموده و درب اتاق را باز و بسته نماید.

سیستم قفل اتوماتیک در دستگیره دیجیتالی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دستگیره دیجیتال که در کسب و کار بسیار موثر می‌باشد، سیستم قفل اتوماتیک می‌باشد؛ به ویژه در محیط‌های اداری و تجاری پر رفت و آمد که کنترل بسته بودن درب امر سخت و خسته کننده‌ای می‌باشد. با فعال نمودن این ویژگی، به محض بسته شدن درب، دستگیره هوشمند قفل شده و پرسنل بعدی با وارد نمودن مجوز دسترسی خود می‌توانند درب را مجددا باز نمایند. این امر در بخش‌های حساس امنیتی مانند آزمایشگاه ها بسیار موثر می‌باشد.

ویژگی‌های امنیتی دستگیره دیجیتال

عملکرد اصلی هر قفلی این است که امنیت درب ورودی ساختمان را فراهم آورد. این شاید اولین نکته‌ای باشد که هنگام انتخاب دستگیره دیجیتالی باید به آن توجه نمود. ساده‌ترین ویژگی امنیتی این نوع قفل‌ها، دسترسی امن می‌باشد که باعث می‌شود تا فقط گروه خاصی از افراد مجاز به ورود به محل مورد نظر باشند. این امر برای اتاق‌های امنیتی بالا در شرکت‌ها و یا کارخانه‌های بزرگ بسیار ایده آل است.